8.Prąd

Historia prądu

Od czasów starożytnych ludzie zdawali sobie sprawę z pewnego zjawiska, które dziś nazywamy elektrycznością. Nie potrafili jeszcze tego wytłumaczyć, ale zaobserwowali, że pocierając bursztyn, przyciąga on drobiny kurzu. Mieli świadomość, że COŚ się dzieje. Elektryczność zginęła jednak w „wiekach ciemnych” i dopiero pod koniec XVII wieku Wiliam Gilbert odkrył, że jest kilka innych materiałów mających podobne właściwości, jak starożytny bursztyn. I właśnie od niego, nazwał to zjawisko elektrycznością (z greki: elektron – bursztyn). Na fundamencie tego uczony Stephen Gray dokonał podziału materiałów na te, które prąd przewodzą (przewodniki) oraz na te, które nie posiadają takiej właściwości (izolatory). Dzięki temu odkrył, że elektryczność, czyli potocznie prąd, można przesyłać na odległość za pomocą metali bądź wilgotnych materiałów i od tego odkrycia wszystko się zaczęło.

Nazwiska związane z prądem

Kolejne lata to rozwój i dokładne badanie elektryczności przez takie osoby jak: Benjamin Franklin (odkrycie że ładunek elektryczny może być dodatni i ujemny), Alessandro Volta (stworzenie pierwszego kondensatora), Charles Coulomb (twierdzenie o oddziaływaniu ładunków w spoczynku), Geogr Ohm (związek pomiędzy napięciem a natężeniem), Michael Faraday (pierwszy silnik elektryczny), Gustaw Kirchhoff (prawa zachowania prądu w obwodach) czy też Andre Ampere (oddziaływanie ładunków w ruchu). Czy te nazwiska brzmią znajomo? Powinny, ponieważ z pewnością często przewijały się na fizyce.

Fizycznie o prądzie

Znając rys historyczny możemy delikatnie zgłębić tajemnice prądu z fizycznego punktu widzenia. Nie jest to rzecz najprostsza, więc postaram się przedstawić ją w jak najbardziej przystępny sposób. Prąd jest to uporządkowany ruch ładunków elektrycznych.

Drift velocity of electrons

Prawo Ohma

Co to Prawo Ohma ?


Napięcie

Co to Napięcie ?

Natężenie

Co to Natężenie ?

Częstotliwość

Co to Częstotliwość ?

Moc

Co to Moc ?

Rezystancja

Co to Rezystancja ?

Pojemność elektryczna

Co to Pojemność elektryczna ?

Indukcyjność

Co to Indukcyjność ?

Rodzaje prądu

Rodzaje prądu